Biologia

Profesjonalne mikroskopy biomedyczne Nikon

Mikroskopy biomedyczne Nikon z serii ECLIPSE mają budowę modułową - składa się je z modułów jak z klocków, pod indywidualne skompletowanie. Do wykorzystania jest około 2.000 modułów; statywów, nasadek, okularów, obiektywów, misek obiektywowych, stolików, oświelaczy, kondensorów, przysłon, filtrów itd. Tak wielki wybór jest w stanie spełnić oczekiwania każdego użytkownika, od studenta po największe autorytety naukowe. Przy tym wszystkie mikroskopy ECLIPSE to najnowocześniejszy obecnie system optyczny – przełomowa i doskonała jakościowo optyka CFI-60, która przed badaczami otwiera nowe horyzonty.

Ostatnią nowością Nikona w dziedzinie mikroskopów biomedycznych jest COOLSCOPE - cyfrowy televideomikroskop, przełomowa konstrukcja dla patologów i wszystkich, którzy potrzebują korzystać z najnowszej idei w mikroskopii jaką jest telemikroskopowanie. Aby zdobyć więcej informacji o tym urządzeniu kliknij: COOLSCOPE

Każdy mikroskop z serii ECLIPSE zawiera optykę

MIKROSKOP WIELOZADANIOWY MULTIZOOM AZ-100

Nowa koncepcja mikroskopu wielozadaniowego zapewnia bardzo duży zakres powiększeń: od 5x do 400x. Zostało to osiągnięte dzięki efektywnemu połączeniu zalet mikroskopów z płynnie zmienną ogniskową (zoom) i klasycznych mikroskopów wyposażonych w miskę obrotową z trzema obiektywami.

Płynna zmiana powiększeń odbywa się zatem dzięki zmianie obiektywu i regulacji pokrętłem zoom - jeden mikroskop pozwala na obserwację obiektu w skali makro i w skali mikro.

Duże pole widzenia - 44 mm oraz duża odległość robocza - do 85 mm pozwalają na wykonywanie bardzo różnych zadań.

Możliwość podłączenia kamery. Nasadka okularowa ergonomiczna. Obiektywy do wyboru 0.5x, 1x, 2x, 4x i 5x, okulary 10x, zoom 8x. Bardzo stabilny statyw, kilka różnych stolików przedmiotowych ruchomych XY, ostrość regulowana śrubami mikro i makro, oświetlacze światła przechodzącego i odbitego.

AUTOMATYCZNY MIKROSKOP SUPERBADAWCZY ECLIPSE 90i

ECLIPSE 90i to mikroskop nie tylko zmotoryzowany, ale i zautomatyzowany. Diafragma aperturowa, diafragma polowa, filtr ND, ustawianie ostrości widzenia (a także wiele innych funkcji) są ustawiane samoczynnie w optymalnej pozycji, w momencie zmiany obiektywu. Przestawianie trybu pracy mikroskopu w danej technice (np: z DIC do fluorescencji) również jest zautomatyzowane: wystarczy kliknąć odpowiednią ikonę i urządzenie samoczynnie nastawia kondensor, analizator, intensywność światła itd. Można również zapisać swoje indywidualnie preferowane ustawienia tych funkcji i przywoływać je z pamięci urządzenia. Istnieje też funkcja autofokus, która nie tylko znakomicie skraca czas ustawiania ostrości, ale również pozwala na jej ustawienie z niezwykle wysoką precyzją - praktycznie nieosiągalną przy ustawianiu manualnym.
Jednak najważniejszą, wręcz przełomową cechą E90i jest jego zunifikowanie mechaniczno-optyczne z kamerą cyfrową Nikon DS5. Te dwa urządzenia są nie tylko kompatybilne, lecz razem tworzą jedną kompaktową, cyfrową stację badawczo - dokumentacyjną. Polega to na wprowadzeniu dwóch zasadniczych zmian konstrukcyjnych:

  • całość (mikroskop + kamera) jest sterowana jednocześnie poprzez jedno oprogramowanie
  • zmiana nastawienia jednego z urządzeń powoduje automatyczną zmianę dostosowawczą drugiego.
    Np. opisane powyżej przełączenie trybu pracy mikroskopu z DIC do fluorescencji oprócz wymienionych zmian nastawień mikroskopu powoduje samoczynne przełączenie kamery w tryb pracy we fluorescencji

Cechy te mają zasadnicze znaczenie nie tylko z punktu widzenia łatwości obsługi. Ważniejszy jest wpływ na jakość optyczną obrazu uzyskiwanego w ten sposób przez kamerę. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaistniała możliwość stworzenia urządzenia działającego w pełni zgodnie z regułą Nyquista. Chodzi tu - najprościej rzecz ujmując - o "zgranie" rozdzielczości optycznej mikroskopu z rozdzielczością cyfrową kamery, dzięki czemu potencjalna rozdzielczość kamery i rozdzielczość optyczna obiektywów mikroskopu są wykorzystane w 100%. Takie rozwiązanie gwarantuje, że jakość obrazu pobranego kamerą o rozdzielczości 5 mln pixeli jest wyższa niż np obrazu pobranego kamerą o rozdzielczości 12 mln, ale wykorzystanej tylko w 30%.

Uwaga: analogiczne cechy dotyczą urządzenia konfokalnego C1.

Wszystkie funkcje mikroskopu mogą być sterowane na 3 sposoby: z panelu z przyciskami w obudowie mikroskopu, poprzez komputer PC za pomocą ikon, oraz zdalnie z innego pomieszczenia przy zastosowaniu specjalnego urządzenia pn. Ergo Controller, które kopiuje mechaniczne rozwiązania mikroskopu.

MIKROSKOP SUPERBADAWCZY ECLIPSE 80i

Eclipse 80i to mikroskop superbadawczy, czyli o największych, ponadstandardowych możliwościach rozbudowy. Budowa modułowa i wielorakość modułów zapewniają podatność systemu na rozbudowę i dostosowanie do indywidualnych potrzeb użytkownika. System modułowy zapewnia możliwość wyposażenia mikroskopu we wszystkie istniejące obecnie techniki mikroskopowe włącznie z systemem konfokalnym i fluorescencją wielobarwną połączoną z kontrastem Nomarskiego. Główne moduły rozbudowy to: - głowica dokumentowania cyfrowego, zintegrowana z urządzeniem epi fluorescencyjnym wyższej klasy i nasadką okularową, wyposażona w dwa porty kamery, - system konfokalny, - urządzenie epi fluorescencyjne, - podwójny fototubus zapewniający przekazywanie obrazu do dwóch kamer jednocześnie lub do każdej oddzielnie, - moduł zmiany powiększenia, - nasadka rysunkowa, - nasadki nauczycielskie dla kilku osób, - kamery cyfrowe, - systemy komputerowej analizy obrazu.

Eclipse 80i to duży stabilny mikroskop z ergonomicznym statywem, wyposażany standardowo w oświetlacz halogenowy 100W i stół przedmiotowy pokryty twardą powłoką z uchwytem na dwa preparaty.

zwykła
soczewka
soczewka
"fly-eye"

Z użytkowego punktu widzenia istotne jest fabryczne przystosowanie mikroskopu ECLIPSE 80i do dokumentacji cyfrowej. Twórcy tego nowego mikroskopu uznali, że dokumentację cyfrową należy traktować jako standardowe wymaganie każdego współczesnego użytkownika, dlatego już w mikroskopie są poczynione istotne zmiany konstrukcyjne poprawiające jakość zdjęć cyfrowych.

Niezwykle ciekawą i pożyteczną nowością jest system oświetlenia pn. "fly-eye" (ang. "oko muchy"). Specjalna soczewka wbudowana w oświetlacz światła przechodzącego powoduje równe oświetlenie na całej płaszczyźnie pola widzenia. Jest to istotna zmiana w stosunku do dotychczasowego systemu, który powodował, że najjaśniej oświetlony był środek p.w., a im dalej od niego tym mniej było światła. Obrzeża p.w. pozostawały niedoświetlone. Powodowało to problemy znane każdemu użytkownikowi aparatów i kamer cyfrowych: urządzenie cyfrowe dążyło do uśrednienia oświetlenia, w wyniku czego fotografia zawsze wychodziła inna niż widok przez binokular, często niedoświetlona, lub też po prostu z jasną plamą światła w środku pola widzenia i niedoświetlonymi obrzeżami. W systemie "fly-eye" natężenie oświetlenia jest równe na całej płaszczyźnie p.w. już kiedy użytkownik patrzy przez binokular, a ilość światła można regulować pokrętłem natężenia oświetlacza halogenowego o dużej mocy (100W). Dzięki temu użytkownik unika przykrych niespodzianek przy dokumentacji cyfrowej.

Zdjęcia otrzymane przy wykorzystaniu systemu fly-eye odznaczają się bardzo dużą wiernością barw, oświetlenia, kontrastu. Dodatkowymi atutami cyfrowej dokumentacji Nikon są niewątpliwie: system optyczny CFI60, który jest źródłem obrazu w mikroskopie oraz rewelacyjnej jakości kamery cyfrowe Nikon Digital Sight. Całość to NIKON TOTAL SYSTEM - cały system to jeden producent, który skonstruował przyrządy tak, aby ze sobą jak najlepiej współpracowały i jeden dostawca, który jest odpowiedzialny za zintergrowanie i bezproblemowe zainstalowanie całej dostawy.
soczewka "fly-eye"

widok przy użyciu standardowej soczewkiwidok przy użyciu soczewki "fly-eye"

Mikroskop 80i to także nowa jakość w badaniach w epi fluorescencji. Posiada specjalne obiektywy z zupełnie nowej serii pod nazwą VC (Violet Correction), o znacznie wyższych parametrach optycznych w zakresie ultrafioletowym. Dzięki specjalnym powłokom i odpowiedniej konstrukcji obiektywów ich przewodność świetlna pozostała niezmieniona w zakresie światła widzialnego, a w zakresie UV jest prawie dwukrotnie lepsza od najlepszych obiektywów dotychczas stosowanych.

MIKROSKOP BADAWCZY ECLIPSE E50i

Uniwersalny mikroskop biologiczny do szeroko pojętych prac badawczych jest mikroskopem nowej generacji fabrycznie przystosowanym do dokumentacji badań. Mocny oświetlacz halogenowy posiada dodatkowy przycisk służy do uzyskiwania prawidłowego, powtarzalnego oświetlenia przy wykonywaniu zdjęć. Ponadto specjalny port kamery umożliwia jednoczesna pracę z kamerą i nasadką ergonomiczną jednocześńie. Specjalna konstrukcja toru optycznego (patrz: CFI 60) poprawia jakość zdjęć.

Układ pokręteł mikro/makro tak jak we wszystkich mikroskopach ECLIPSE położony ultranisko, współosiowo z pokrętłami sterowania ruchem stołu.

Nowością jest bardzo ciekawy mechanizm szybkiego opuszczania stołu i jego automatycznego powrotu do pozycji początkowej umożliwiający szybką wymianę preparatów, bez ponownego ustawiania ostrości.

Należy zwrócić uwagę na nasadki okularowe ergonomiczne. Są one regulowane w dwóch osiach - regulacja kąta pochylenia okularów 10-30° i nowość - poosiowe ich wysunięcie w zakresie 40 mm. Okulary szerokokątne o polu widzenia 22 lub 25 mm.

Możliwość stosowania wielu technik mikroskopowych. Może być rozbudowany o epi-fluorescencję. Możliwe jest zastosowanie nasadek asystenckich dla dwóch, trzech lub pięciu osób.

MIKROSKOP BADAWCZY ECLIPSE E55i

E55i to wersja mikroskopu E50i o bardzo ciekawej budowie. Zawierający szereg nowatorskich rozwiązań konstrukcyjnych stwarzających nowe możliwości użytkowe. Mikroskop do szeroko pojętych prac laboratoryjno-badawczych w technikach jasne pole i fluorescencji.

UWAGA: mikroskop jest wyposażony w oświetlacz diodowy (białe diody LED) z płynną regulacją jasności. Dodatkowy przycisk służy do uzyskiwania prawidłowego, powtarzalnego oświetlenia przy wykonywaniu zdjęć. Mikroskop posiada włączalny filtr LA60. Diodowy system oświetlenia zapewnia równomierne oświetlenie w polu widzenia oraz zachowanie stałej temperatury barwowej (czyli jasne, białe światło) niezależnie od zmian jasności.

UWAGA: Po dołączeniu akumulatorka (takiego jak w cyfrowych aparatach fotograficznych) możliwa jest praca mikroskopu bez korzystania z sieci elektrycznej. Zatem jest to mikroskop przenośny.

Nasadki okularowe i okulary takie jak w E50i. Przeznaczony do pracy w jasnym polu. Może być rozbudowany o epi-fluorescencję.

UWAGA:MIKROSKOP CYTOLOGICZNY. Po raz pierwszy stworzono specjalny mikroskop do cytologii, skonstruowany z myślą o ułatwieniu i przyspieszeniu pracy cytologów. E55i posiada system Ergo-View - zmotoryzowany zmieniacz powiększenia z obiektywami 10x i 40x, do pracy w jasnym polu. Zmiana powiększenia odbywa się bez odrywania wzroku od preparatu, za pomocą myszki, która uruchamia zmotoryzowany zmieniacz powiększeń sprzężony z automatycznym ustawieniem natężenia światła dla danego powiększenia. Ułatwia to i przyspiesza pracę, a przy tym dzięki zastosowaniu najnowszych zasad ergonomii redukuje zmęczenie użytkownika, co jest szczególnie ważne dla osób spędzających przy mikroskopie wiele godzin.

Dodatkowo E55i posiada stempel do oznaczenia badanego fragmentu preparatu. W tej wersji jasność oświetlenia jest automatycznie dostosowywana do aktualnie używanego powiększenia.

MIKROSKOP LABORATORYJNO-BADAWCZY ECLIPSE E-200

E-200 to zupełnie nowa jakość w światowej mikroskopii, niewielki mikroskop wyznaczający standard tak wysoki, że mówimy tu o powstaniu nowego segmentu na rynku mikroskopowym: segmentu laboratoryjno - badawczego. E-200 to znakomite rozwiązanie dla laboratoriów analitycznych wykonujących zaawansowane badania, oraz dla badaczy wykonujących dużą ilość badań podstawowych, w tym również w niektórych zaawansowancych technikach. Zastosowana tu optyka jest taka, jak we wszystkich mikroskopach badawczych Nikon ECLIPSE.

Wysoka jakość, niezawodność i łatwość obsługi mikroskopu to cechy bardzo ważne przy pracach laboratoryjnych rutynowych i specjalistycznych. Mikroskop Nikon ECLIPSE E-200 zapewnia doskonały, ostry, wyrazisty, pozbawiony aberracji /rozmycia kolorów/ obraz preparatu. Ich najwyższa jakość, trwałość i niezawodność potwierdzona jest certyfikatem ISO9001 - najostrzejszej na świecie normy dotyczącej systemu produkcji. Cechą charakterystyczną E-200 jest łatwość i wygoda obsługi (układy wycentrowane fabrycznie nie wymagają regulacji przez użytkownika) aż do granic pola widzenia (powyżej 90%). Mocna budowa i bardzo trwałe mechanizmy pozwalają na stosowanie tego mikroskopu do szkoleń laborantów i studentów.

E-200 wyposażony jest we wbudowany oświetlacz halogenowy o mocy 20W lub 30W.

Mikroskop ten jest całkowicie zgodny z zasadą Köhlera. Układ optyczny zastosowany w tym mikroskopie jest taki sam jak w E-400. E-200 może być rozbudowany o urządzenia kontrastu fazowego, fluorescencji, telewizji, fotografii. Niski koszt pozwala na zakup bez przetargu.

Nowość: miska 5-cio obiektywowa.   [pobierz specyfikację istotnych warunków zamówienia] SPECYFIKACJA TECHNICZNA

MIKROSKOP LABORATORYJNY DO PRAC RUTYNOWYCH YS-100
/cytologia, hematologia/

Standardowy mikroskop laboratoryjny wyposażony we wbudowany oświetlacz halogenowy o mocy 20W z regulacją natężenia światła. Układ optyczny zastosowany w tym modelu to CF Achromat Flat Field. Jest to układ taki sam jak układy używane w mikroskopach badawczych. Zapewnia ostry, kontrastowy i wysoko rozdzielczy obraz pozbawiony aberracji. Układ CF Achromat Flat Field zapewnia ostrość widzenia w całym polu widzenia (bez rozmycia na obrzeżach). Mocna, trwała i stabilna podstawa i statyw. Mikroskop wykorzystywany na wielu polskich i zagranicznych uczelniach jako mikroskop do prac ćwiczeniowych dla studentów.