Fizykochemia

MIKROSKOP WIELOZADANIOWY MULTIZOOM AZ-100

Nowa koncepcja mikroskopu wielozadaniowego zapewnia bardzo duży zakres powiększeń: od 5x do 400x. Zostało to osiągnięte dzięki efektywnemu połączeniu zalet mikroskopów z płynnie zmienną ogniskową (zoom) i klasycznych mikroskopów wyposażonych w miskę obrotową z trzema obiektywami.

Płynna zmiana powiększeń odbywa się zatem dzięki zmianie obiektywu i regulacji pokrętłem zoom - jeden mikroskop pozwala na obserwację obiektu w skali makro i w skali mikro.

Duże pole widzenia - 44 mm oraz duża odległość robocza - do 85 mm pozwalają na wykonywanie bardzo różnych zadań.

Możliwość podłączenia kamery. Nasadka okularowa ergonomiczna. Obiektywy do wyboru 0.5x, 1x, 2x, 4x i 5x, okulary 10x, zoom 8x. Bardzo stabilny statyw, kilka różnych stolików przedmiotowych ruchomych XY, ostrość regulowana śrubami mikro i makro, oświetlacze światła przechodzącego i odbitego.

ECCO - SPEKTROSKOP DLA PRACOWNI FIZYKOCHEMICZNYCH

ECCO jest specjalistycznym spektroskopem do zastosowań kryminalistycznych. Jest stosowany do identyfikacji i porównywania składu substancji chemicznych takich jak szkło, farby, pociski i inne.

Urządzenie wykorzystuje laser impulsowy o dużej energii impulsu i bardzo krótkim czasie trwania.

Działanie lasera powoduje odparowanie małej ilości badanej substancji i przekształcenie jej w plazmę (stąd nazwa metody Laser Induced Breakdown Spectroscopy - LIBS). Zjawisku temu towarzyszy emisja promieniowania, charakterystycznego dla każdego z pierwiastków wchodzących w skład badanej substancji. Analiza widmowa pozwala na określenie składu badanej substancji ,jak też na zbadanie różnic w składzie badanych materiałów. Ecco pozwala na badanie widm w zakresie 200 - 600 nm.

Pomiary wykonywane za pomocą tego urządzenia są szybkie, nieskomplikowane, bezpieczne i w pełni powtarzalne. Badanie jest praktycznie nieniszczące - ilość odparowanej substancji jest pomijalnie mała.

Dzięki wyjściom USB i FireWire możliwa jest współpraca z komputerem, a załączone oprogramowanie pozwala na łatwe opracowywanie wyników.

Możliwości Ecco to między innymi:
 • laser YAG (Q-switch) emitujący promieniowanie o długości fali 1064 nm;
 • zakres analizy spektralnej 200 - 600 nm;
 • podgląd próbki za pomocą kamery video;
 • pozycjonowanie i ogniskowanie próbki (XYZ);
 • możliwość współpracy z komputerem - wyjście USB i FireWire;
 • porównywanie widm;
 • program do zarządzania badaniami;
 • bezpieczna praca z laserem.

Pomoc techniczna i szkolenie są zapewnione przez firmę PRECOPTIC.

STACJA ANALIZY UŁOMKÓW SZKŁA GRIM3

System GRIM pozwala na automatyzację analizy ułomków szkła, w oparciu o znaną metodę rozpoznawania szkła poprzez pomiar współczynnika refrakcji ułomków szkła zanurzonego w podgrzewanym olejku imersyjnym.

Dotychczasowy, manualny sposób wykorzystywania tej metody był czasochłonny i niedokładny. GRIM3 oferuje tę samą metodę pomiaru lecz z komputerowa dokładnością - eliminuje błędy związane z niedoskonałością ludzkiego oka i refleksu użytkownika. Specyfika tego systemu polega również na tym, że operator w każdej chwili może przywoływać odpowiednie dane i wyniki bądź to w formie tekstu, bądź wykresu. Jak widać na załączonym zdjęciu - zrzucie ekranowym, urządzenie pozwala na jednoczesny pomiar 4 różnych miejsc na krawędzi każdego ułomka jednocześnie, co nie tylko przyspiesza pracę ale i dzięki wyciąganiu średniej statystycznej pozwala na zdecydowanie wyższą pewność wyniku.

Zestaw zawiera odpowiedni mikroskop, kamerę, komputer z softwarem oraz zestaw do kalibracji.


SMZ 1000

Mikroskop stereoskopowy badawczy

Jest to mikroskop o podobnej konfiguracji i możliwościach rozbudowy jak SMZ800, lecz wyposażony w głowicę zoom 10:1, która daje zakres powiększeń od 0,8x do 8x. Również zakres powiększeń mikroskopu jest większy; z wyposażeniem dodatkowym wynosi od 4x do 480x. Jakość obrazu zapewniają obiektywy Plan i Plan Apo.
SMZ 1000 posiada nową rodzinę statywów charakteryzującą się:

 • podwójnym mechanizmem ogniskującym mikro/makro
 • w statywach DIA dodatkowym precyzyjnym mechanizmem ogniskującym
 • w modelu C-DSD możliwością stosowania techniki kontrastu OCC
 • w modelu C-BD do pracy w ciemnym polu - nową konstrukcją z lustrami toroidalnymi redukującymi odblaski.
SMZ 1500

Jest to pierwszy na świecie mikroskop z głowicą zoom 15:1, która daje zakres powiększeń od 0,75x do 11,25x. Całkowity zakres powiększeń mikroskopu, z wyposażeniem dodatkowym, wynosi 3,8x do 540x. Zaprojektowana wyłącznie do tego mikroskopu najnowocześniejsza seria obiektywów P-HR PLAN APO o powiększeniach 0,5x, 1x, 1,6x charakteryzuje się znakomitą jasnością i kontrastem obrazu, wysokimi aperturami oraz rewelacyjną rozdzielczością - przy obiektywie P-HR PLAN APO 1,6x jest to 630 linii/mm. W uzyskaniu najlepszej jakości obrazu pomaga wbudowana w głowicę przysłona irysowa.
Budowa modułowa i bogate wyposażenie dodatkowe pozwala na skonfigurowanie tego mikroskopu zgodnie z wymaganiami każdego użytkownika.

TRASEOLOGIA: PROGRAM KOMPUTEROWY "SICAR"

Program SICAR 6 firmy FOSTER & FREEMAN, służy do weryfikacji i odnajdywania w bazie danych odcisków butów i odcisków bieżnika opon samochodowych.
Firma Foster & Freeman współpracuje z fabrykami opon, producentami obuwia oraz sklepami rozbudowując bazę śladów.
Baza posiada około 13tys. różnych modeli butów, 5 tys. różnych modeli opon samochodowych i jest powiększana co miesiąc o około 100 nowych rekordów.
Poprzez specjalistyczne kodowanie śladów, program umożliwia przeszukanie bazy danych w krótkim czasie i odnalezienie szukanych butów lub opon samochodowych.

Sicar 6 jest zbudowany w sposób umożliwiający budowanie własnej bazy śladów i wprowadzanie ich do systemu poprzez kodowanie, co daje nieograniczone możliwości rozbudowy.