Mechanoskopia

Mikroskopy XXI wieku serii SMZ

Od roku 2000 firma Nikon oferuje najnowocześniejszą na świecie serię mikroskopów stereoskopowych SMZ od podstawowego SMZ 645/660, poprzez wyższej klasy SMZ 800, jeszcze bardziej rozbudowany badawczy SMZ 1000, po supernowoczesny profesjonalny. Seria której zaletami są niezwykle wysoka jakość obrazu i przyjemność w obsłudze jest w stanie spełnić oczekiwania najbardziej wymagającego użytkownika.

MIKROSKOP WIELOZADANIOWY MULTIZOOM AZ-100

Nowa koncepcja mikroskopu wielozadaniowego zapewnia bardzo duży zakres powiększeń: od 5x do 400x. Zostało to osiągnięte dzięki efektywnemu połączeniu zalet mikroskopów z płynnie zmienną ogniskową (zoom) i klasycznych mikroskopów wyposażonych w miskę obrotową z trzema obiektywami.

Płynna zmiana powiększeń odbywa się zatem dzięki zmianie obiektywu i regulacji pokrętłem zoom - jeden mikroskop pozwala na obserwację obiektu w skali makro i w skali mikro.

Duże pole widzenia - 44 mm oraz duża odległość robocza - do 85 mm pozwalają na wykonywanie bardzo różnych zadań.

Możliwość podłączenia kamery. Nasadka okularowa ergonomiczna. Obiektywy do wyboru 0.5x, 1x, 2x, 4x i 5x, okulary 10x, zoom 8x. Bardzo stabilny statyw, kilka różnych stolików przedmiotowych ruchomych XY, ostrość regulowana śrubami mikro i makro, oświetlacze światła przechodzącego i odbitego.

SMZ 1500

Jest to pierwszy na świecie mikroskop z głowicą zoom 15:1, która daje zakres powiększeń od 0,75x do 11,25x. Całkowity zakres powiększeń mikroskopu, z wyposażeniem dodatkowym, wynosi 3,8x do 540x. Zaprojektowana wyłącznie do tego mikroskopu najnowocześniejsza seria obiektywów P-HR PLAN APO o powiększeniach 0,5x, 1x, 1,6x charakteryzuje się znakomitą jasnością i kontrastem obrazu, wysokimi aperturami oraz rewelacyjną rozdzielczością - przy obiektywie P-HR PLAN APO 1,6x jest to 630 linii/mm. W uzyskaniu najlepszej jakości obrazu pomaga wbudowana w głowicę przysłona irysowa.
Budowa modułowa i bogate wyposażenie dodatkowe pozwala na skonfigurowanie tego mikroskopu zgodnie z wymaganiami każdego użytkownika.

SMZ 1000

Mikroskop stereoskopowy badawczy.

Jest to mikroskop o podobnej konfiguracji i możliwościach rozbudowy jak SMZ800, lecz wyposażony w głowicę zoom 10:1, która daje zakres powiększeń od 0,8x do 8x. Również zakres powiększeń mikroskopu jest większy; z wyposażeniem dodatkowym wynosi od 4x do 480x. Jakość obrazu zapewniają obiektywy Plan i Plan Apo.
SMZ 1000 posiada nową rodzinę statywów charakteryzującą się:

 • podwójnym mechanizmem ogniskującym mikro/makro
 • w statywach DIA dodatkowym precyzyjnym mechanizmem ogniskującym
 • w modelu C-DSD możliwością stosowania techniki kontrastu OCC
 • w modelu C-BD do pracy w ciemnym polu - nową konstrukcją z lustrami toroidalnymi redukującymi odblaski.
SMZ 800

Ekonomiczny mikroskop wyższej klasy.

Idealne rozwiązanie dla tych użytkowników, którym przy ograniczonych środkach finansowych zależy na dużych możliwościach rozbudowy mikroskopu - o fotografię klasyczną i cyfrową, telewizję, nasadkę konsultacyjną, nasadkę rysunkową, urządzenie fluorescencyjne, różne typy statywów. Posiada głowicę zoom 6,3:1, która daje zakres powiększeń od 1x do 6,3x. Zakres powiększeń mikroskopu, z wyposażeniem dodatkowym, wynosi od 5x do 378x. Jakość obrazu zapewniają obiektywy Plan i Plan Apo.

Oferowane wyposażenie podstawowe:
 • okulary 10x, 15x, 20x, 30x
 • obiektywy 0,5x, 1x, 1xERG, 1,5x, 2x klasy Plan i Plan Apo
 • statywy - 11 modeli
 • nasadki okularowe - 3 modele, w tym pochylana 0°-30°
 • przysłona irysowa.

SMZ 645/660

Najpopularniejszy, podstawowy mikroskop laboratoryjny oferowany w dwóch wersjach.

Model SMZ645 z okularami pochylonymi pod kątem 45° i SMZ660 z okularami pod kątem 60°. Oba modele z głowicą zoom 6,3:1, która daje zakres powiększeń od 0,8x do 5x. Pokrętka zmiany zoom obraca się w systemie click-stop, co daje możliwość ustawienia zoom co 1x. Jest to szczególnie ważne przy wykonywaniu pomiarów. Zakres powiększeń mikroskopu, z wyposażeniem dodatkowym, wynosi od 4x do 300x.

Oferowane wyposażenie podstawowe:
 • okulary 10x, 15x, 20x, 30x
 • obiektywy nasadkowe 0,5x, 0,7x, 1,5x, 2x, ERG. Unikatowym rozwiązaniem jest obiektyw ERG, który posiada płynną regulację odległości roboczej w zakresie 48 - 102mm przy jednoczesnej zmianie powiększenia 0,77x - 1,06x. Pozwala to na zmianę wysokości położenia mikroskopu w celu uzyskania najwygodniejszego dla użytkownika położenia pracy.
 • statywy - aż 10 modeli Prosta konstrukcja umożliwia wyjątkowo łatwą obsługę. Konstruktorzy położyli nacisk na ergonomię budowy, która sprawia , że użytkownik koncentruje się na obserwacji, a nie na obsłudze mikroskopu.
AKCESORIA

Dokumentowanie:

 • urządzenia fotograficzne na film 35mm
 • urządzenia fotograficzne cyfrowe
 • kamery TV analogowe i cyfrowe Nikon, Ikegami i Hamamatsu.

System komputerowej archiwizacji i analizy obrazu Lucia. Dzielniki optyczne (fototubusy) - umożliwiające dołączenie do dwóch kamer jednocześnie.

Oświetlacze halogenowe EPI:

 • małej mocy 10-20W mocowane na statywie mikroskopu
 • światłowodowe dużej mocy ze światłowodami typu "gęsia szyja" lub pierścieniowy mocowany na obiektywie
 • koaksjalny

Urządzenie fluorescencyjne (rtęciowe 100W) z wymiennymi filtrami.

Urządzenie polaryzacyjne.

Nasadka konsultacyjna do jednoczesnej obserwacji przez dwie osoby.

Nasadka rysunkowa.

Stoły:

 • mechaniczny XY
 • grzewcze TOKAI HIT i Linkam
 • grzewczo-mrożące Linkam · skaningowe, zmotoryzowane, pomiarowe Marzhauser Wetzlar.
 • mikromanipulatory Narishige.